Forum Grupy Rekonstrukcji Historycznej Szwadron Łączności nr 7
Zacznijmy od podstaw sprzętowych, aby uzupełnić wiedzę każdego z Was. :) Każdy niech czyta, uzupełnia wiedzę.
Zaczniemy od tego jakie mamy typy bębnów do kabla.
Bęben do kabla telefonicznego wz.24 znajdował się na wyposażeniu patroli telefonicznych dowództwa oraz baterii. Bebny służyly do nawijania i rozwijania kabla telefonicznego z użyciem zwijaka wz.24. Na każdym bębnie mieścił się kabel typu B o długości 750 m lub kabel A o długości 500 m. Beben wykonany był z blachy żelaznej i składał się z dwóch okrągłych tarcz połączonych wałkiem. Przy krawędziach obie tarcze miały otworki do mocowania końców kabla.
Wymiary:
średnica: 280 mm
szerokość: 150 mm
masa pustego bębna: 1,7 kg
Offline
Kolejnym podstawowym typem bębna był bęben do kabla telefonicznego wz.1938.
Wymiary miał takie same jak poprzednik. Bebny służyly do nawijania i rozwijania kabla telefonicznego z użyciem zwijaka wz.24 i wz.38. Na każdym bębnie mieścił się kabel typu B o długości 750 m lub kabel A o długości 500 m. Beben wykonany był z blachy żelaznej i składał się z dwóch okrągłych tarcz połączonych wałkiem. Na tarczach wycięto 9 otworów i przetłoczeń, w celu zmniejszenia masy. Dodatkowo na jednej tarczy znajdował się zacisk do mocowania kabla oraz kilka par otworów do mocowania końcówki kabla.
średnica: 280 mm
szerokość: 150 mm
masa pustego bębna: ???? (ale mniejsza niż 1,7 kg)
Offline
Nosidło do kabla telefonicznego wzór 24 jest przeznaczone do przenoszenia na plecach dwów bębnów wz. 24 z kablem. Nosidło znacie z praktyki bo mamy :)
Nosidło było wykonane z żelaznych rur w postaci wydłużonej ramy, z czterema poprzeczkami. Do górnej i dolnej poprzeczki były umocowane ruchomo ramki, przytrzymywane łańcuszkami. Ramki te służą do umieszczania w nich bębnów z kablem. Do umocowania bębna do ramki służą przytwierdzone do niej skórzane paski, zapinane na sprzążkę. Do zawieszania nosidła na plecach są umocowane do jednej z poprzeczek skórzane szelki. Szelki te mają klamry do skracania lub przedłużania ich oraz uchwyty do zaczepiania za haczyki, umieszczone z obu stron dolnej części ramy. Do złagodzenia ucisku ramy nosidła na plecy służyła brezentowa poduszka, przytwierdzona zapomocą trzech pasków do dolnej części ramy. Po stronie przylegającej do ramy poduszka była pokryta skórą
Dane techniczne:
Długość 550 mm,
Szerokość 300 mm,
Grubość złożonego 100 mm.
Masa 4 kg.
Offline
Użytkownik
Paweł_39 napisał:
Skrzynia na bębny kablowe. Niestety nie mam wymiarów.
Offline
Użytkownik
Ten bęben "NN" wygląda jak półprodukt tego oznaczonego jako wz.38, jeśli się dobrze przyjrzeć, to różni się tylko tym, że trójkątne przestrzenie (9 szt) nie zostały wycięte.
Offline
Użytkownik
prezio napisał:
...że to szpula wz38 w której najzwyczajniej nie wycięto otworów.
Łatwo powiedzieć, trudniej uzasadnić. Bębny jak każdy inny sprzęt były zamawiane wg określonej specyfikacji, wobec czego i ten element musiał taką posiadać. Każda partia podlegała przecież odbiorowi COMU. Być może to jest wersja "przejściowa" lub po prostu półprodukt, nie zdawałbym się tutaj na dzieło przypadku.
Ostatnio edytowany przez Jendrass (2014-09-08 14:10:54)
Offline