FORUM GRH SZWADRONU ŁĄCZNOŚCI NR 7

Forum Grupy Rekonstrukcji Historycznej Szwadron Łączności nr 7


  • Index
  •  » HISTORIA
  •  » Buława pamiątkowa ofiarowana Edwardowi Śmigłemu Rydzowi

#1 2015-02-17 00:28:21

Paweł_39

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-08-13
Posty: 5026
Punktów :   

Buława pamiątkowa ofiarowana Edwardowi Śmigłemu Rydzowi

Za stroną

http://www.muzeumwp.pl/dictionary/bulawa-pamiatkowa-ofiarowana-edwardowi-smiglemu-rydzowi-przez-wielkopolska-brygade-kawalerii,7,duzy.jpg

Buława posiada kulistą głowicę na której umieszczono emaliowane miniaturki odznak pamiątkowych oddziałów należących do Wielkopolskiej Brygady Kawalerii: 15. Pułku Ułanów Poznańskich, 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, 7. Wielkopolskiego Pułku Strzelców Konnych; Artylerii Konnej - do brygady należał 7. Wielkopolski Dywizjon Artylerii Konnej, Szwadronu Pionierów - do brygady należał 3. Szwadron Pionierów; oraz granatowo czarny proporczyk Szwadronu Łączności - do brygady należał 7. Szwadron Łączności. Głowica zdobiona podłużnymi profilowanymi pasami między którymi grawerunek w formie stylizowanych ornamentów na tle puncowatym. Głowica zamocowana jest na trzonku sześciogrannym o zdobieniach takich jak głowica, trzonek z obu stron zakończony zgrubieniami przy czym górne jest sześciogranne, dolne zaś okrągłe.
Buława została wręczona marszałkowi z okazji imienin 18 marca prawdopodobnie w 1937 roku. Buława została najpewniej zagarnięta przez Niemców w 1939 roku w Warszawie i była wystawiana w berlińskim Zeughause na wystawie prezentującej trofea z kampanii polskiej 1939 roku, poza nią na wystawie można było zobaczyć broń oraz sztandary zagarnięte przez Niemców.

Wystawę oglądali również Polacy pracujący w Berlinie, na pomysł wykradzenie polskich pamiątek wpadli polscy robotnicy przymusowi bracia Władysław i Franciszek Lenczewscy orazi Paweł Marucha. W dniu 20 czerwca 1942 roku 18-letni Franciszek Lenczewski ukrył się przed zamknięciem Zeghausu pod postumentem z pośmiertną maską Hindenburga. Następnie w nocy stłukł szybę w gablocie z buławą i przez nie zakratowane okienko chciał wydostać się z muzeum, wtedy to potrącił roletę czym zaalarmował strażników jednakże udało mu się umknąć pościgowi i przekazać swą zdobycz bratu Władysławowi, który pracował pod Berlinem w Mahlsdorfie. Następnie "zdobywcy" buławy wpadli na pomysł przerzucenia "trofeum" do Londynu przez Szwajcarię. Franciszek Lenczewski i Paweł Marucha zostali schwytani przy próbie przekroczenia granicy szwajcarskiej. Lenczewski został skazany na 8 lat ciężkiego więzienia, został zamęczony na śmierć w wiezieniu w Rawiczu 29 lutego 1944.
Tymczasem Władysław Lenczewski zagrożony aresztowaniem prze Gestapo przeniósł się do Wiednia do którego to zaprzyjaźniona Słowenka Milica Kunstelj w 1943 roku przesłała buławę, która w międzyczasie postawała pod jej opieką. Buława w 1969 roku została przez Władysława Lenczewskiego przekazana do MWP. Skutkiem nocnej akcji Polaków było zakończenie wystawy "Zdobyczy z Polski" w benińskim Zeghausie.

Offline

 
  • Index
  •  » HISTORIA
  •  » Buława pamiątkowa ofiarowana Edwardowi Śmigłemu Rydzowi

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.generally.pun.pl www.bionicle-club.pun.pl www.husaria-allods.pun.pl www.total-wrestling.pun.pl www.przygody-w-berk.pun.pl