FORUM GRH SZWADRONU ŁĄCZNOŚCI NR 7

Forum Grupy Rekonstrukcji Historycznej Szwadron Łączności nr 7

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2014-08-25 11:49:11

Iberyjczyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-08-13
Posty: 637
Punktów :   

Koń Leonarda Merkisza

"Podporucznik Jan Serwatowski, który powrócił prze paroma godzinami do pułku z cekaemami Podolskiej Brygady Kawalerii szarżował na znalezionym w Puszczy Kampinoskiej koniu por. Leonarda Merkisza ze szwadronu łączności Wielkopolskiej Brygady Kawalerii: “Ruszyłem koniem na przód i wpadłem na dróżkę leśną na której zobaczyłem dzielnego pchor. Szturmę prowadzącego cekaemy. Cwałując wpadłem na drogę pod lasem, biegnącą równolegle do jakichś zabudowań. Las oddzielały od wsi torfiaste łąki, które obramowywał po obu stronach pas gruntów uprawnych".

Żródło: http://przedwojenna-kawaleria.blogspot. … -1939.html

Offline

 

#2 2014-08-25 11:55:50

Paweł_39

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-08-13
Posty: 5220
Punktów :   

Re: Koń Leonarda Merkisza

Wielkopolska Brygada Kawalerii była jedyną jednostką która straciła w boju 4 dowódców jednostek bojowych - 15 pu, 7 psk, 71 panc, i tu nie pamiętam kto jeszcze. Według Abrahama WSZYSCY pozostali dowódcy oddziałów zostali ranni. Wynika z tego, że Merkisz też, skoro konia miał wolnego.

Offline

 

#3 2014-10-28 13:14:35

Paweł_39

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-08-13
Posty: 5220
Punktów :   

Re: Koń Leonarda Merkisza

Merkisz o swoim koniu
"W czasie bitwy pod Sierakowem, gen. Abraham polecił mi przyspieszyć dostawę kolumny amunicyjnej która zdążała z Palmir do naszej grupy operacyjnej. W czasie szybkiego marszu kolumna dostała zaskoczona przez trzy czołgi niemieckie. Przy drodze stały porzucone działka p-panc z amunicją. Wspólnie z por. Henrykiem Kołatem i st. wach. Józefem Więckowskim zaczęliśmy strzelać z tych armatek. W trakcie obrony jeden czołg się zapalił, a pozostałe wycofały się, przez to kolumna amunicyjna dotarła bez strat własnych, na czas do celu przeznaczenia. W czasie tej potyczki zostałem ranny i straciłem konia"

Offline

 

#4 2014-10-29 10:39:33

Iberyjczyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-08-13
Posty: 637
Punktów :   

Re: Koń Leonarda Merkisza

Stracony koń się jednak odnalazł: "Podporucznik Jan Serwatowski, który powrócił prze paroma godzinami do pułku z cekaemami Podolskiej Brygady Kawalerii szarżował na znalezionym w Puszczy Kampinoskiej koniu por. Leonarda Merkisza ze szwadronu łączności Wielkopolskiej Brygady Kawalerii".

Offline

 

#5 2014-10-29 11:36:58

Paweł_39

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-08-13
Posty: 5220
Punktów :   

Re: Koń Leonarda Merkisza

Fajne są takie akcje w poszukiwaniach historii :)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.poke-mystery.pun.pl www.kkk.pun.pl www.speedway-gra.pun.pl www.gra-metin.pun.pl www.rosiakforum.pun.pl